Jó ha tudjuk, mire figyel kiemelten az adóhatóság ellenőrzései során
Az év elejétől életre hívott egységes, új szervezet, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal korábban már közzétette a 2011-re tervezett ellenőrzéseinek főbb irányait. A hivatal az adó- és vámszakterületek szervezeti összevonásával a hatékonyabb működést és ennek következtében a jogellenes gyakorlatot folytató adózókkal szembeni minél gyorsabb fellépést célozza.
A hivatal szerint a helyes adózói magatartás kialakítása érdekében az induló vállalkozások is sűrűbben számíthatnak ellenőrzésre. Szintén számítani lehet gyakori helyszíni ellenőrzésekre, adatgyűjtésekre a jelentős − különösen a támogatások felhasználásával megvalósuló − beruházások esetén is. A kiutalás előtti ellenőrzések jelentősége sem csökken, az adóhatóság a tapasztalatok szerint elsősorban az áfánál fokuszál a jogosulatlan visszaigénylések megakadályozására, amelyeknél a körbeszámlázásos ügyletek és értékesítési láncok mellett a fiktív számlák felderítése is kiemelt figyelmet kap. Továbbra is napirenden maradnak a korábban már jól megszokott társadalombiztosítási ellenőrzések, illetve a magánszemélyeket érintően a vagyonosodási vizsgálatok.
Vizsgálati szempontból új területként került fel az adóhatóság listájára a transzferárak ellenőrzése a multinacionális vállalkozások mellett a tömeges smst küldő kis- és középvállalkozásoknál is, a befektetések vásárlásának és értékesítésének területe, a reklámköltségek elszámolásának ellenőrzése, a fordított adózás helyes alkalmazása, illetve a bevallások és kontrolladatok összevetésével a tőzsdei ügyletek vizsgálata. Az iparágak közül 2011-ben elsősorban a szolgáltató szektor és ezen belül is a nagykereskedelmi cégek számíthatnak ellenőrzésre. Emellett az őrző-védő szolgáltatókat, a tanácsadói szolgáltatókat, építményüzemeltetőket és vagyonkezelőket is kiemelten vizsgálhatja az adóhatóság.
Összefoglalva tehát megállapíthatjuk, hogy az adó- és vámszakterületek szervezeti összevonásával várhatóan gyorsabban reagálni képes, összehangoltabb, hatékonyabb adóhatóság jött létre, így az adózói oldalon az eddigieknél is nagyobb figyelmet érdemes fordítani arra, hogy a jogszabályoknak megfelelő adózási folyamatokat és azok kontrollját időben kialakítsák. Amennyiben pedig az üzletmenet során adózási kérdések, bizonytalanságok merülnének fel, idejében érdemes szakértők segítségével megnyugtatóan rendezni ezeket, szükség esetén hivatalos állásfoglalások vagy feltételes adómegállapítás beszerzésével a minisztériumtól annak érdekében, hogy egy esetleges adóhatósági ellenőrzés esetén a vállalkozás ne fusson fölösleges adó-, bírság-, késedelmikamat-kockázatot. (forrás)